ENG
NYHEDSBREV

TVPRISENS VINDERE 2015

Bedste Nyhedshistorie
Flygtninges vej fra Middelhavet til Danmark, TV 2 Nyhederne, TV 2

Bedste Nyheds-event/Live-dækning
Dækningen af terrorangrebene i København, TV 2 News, TV 2 News

Bedste Aktualitetsprogram
Detektor, DR Fakta, DR2

Bedste Sportsprogram
VM på Bryggen, DR Sporten, DR1 / DR2

Bedste Børneprogram
Skæg med Matematik, GreatHouse Film, DR Ramasjang

Bedste Dokumentar
Ekstra Bladet - uden for citat, Danish Documentary Production, TV 2

Bedste Faktaserie
De brændte børn, Nordisk Film TV, TV 2

Bedste Reportageserie
På Røven I Nakskov, Koncern TV & Film Produktion, TV 2

Bedste Factual Entertainment
Gift ved første blik, Snowman Productions, DR1

Bedste Karakterdrevne serie
Familien fra Bryggen, Metronome Productions A/S, TV3

Bedste Konkurrencedrevne Realityserie
Robinson Ekspeditionen 2014, Strong Television A/S, TV3

Bedste Livsstilsprogram
Den Store Bagedyst 2014, DR Livsstil, DR1

Bedste Tv Underholdning
X Factor, Blu A/S, DR

Bedste Tv Satire/Comedy
Dybvaaaaad!, Respirator, TV 2 Zulu
Bedste Tv Drama
Arvingerne II, DR Fiktion, DR1

Bedste Tv Event
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu

Bedste Tv På Flere Medier
Natholdet, Pineapple Entertainment, TV 2

Bedste Tv-Trailer
Zulu Comedy Galla 2014, Immergut, TV 2 Zulu

Bedste Foto
Line Morell Holm for Tvillingerne fra Holstebro, TV MIDTVEST, TV 2

Bedste Klip
Marie-Louise Bordingaard Munk for På Røven I Nakskov, Koncern TV Film Produktion, TV 2

Bedste Kvindelige Tv Vært
Stéphanie Surrugue (Go' Morgen Danmark, Nordisk Film TV, TV 2)

Bedste Mandlige Tv Vært
Jan Gintberg (Gintberg på kanten, DR Livsstil og Samfund, DR1)

Årets Big Character
Rufus Gifford (Ambassadøren fra Amerika, DR Ung, DR3)

Årets Nyskabelse – Fakta
Rigtige Mænd, Fjernsynsforeningen/ DR Livsstil og Samfund, DR1

Årets Nyskabelse – Underholdning
Kære Dagbog, DR Ung, DR3

Seerprisen
Kurs mod fjerne kyster, Nordisk Film TV, TV 2

Årets Otto
Per Wennick, DR
 

 

ARRANGØR

HOVEDSPONSORER

FONDE OG ØVRIGE YDERE AF STØTTE