ENG
NYHEDSBREV

Juryer 2018

Hele 116 jurymedlemmer fordelt på 20 juryer har set timevis af danske tv-programmer igennem med erfarent og kritisk blik. I bedømmelsen af de mange indstillinger, har juryerne brugt fem kriterier, som Copenhagen TV Festivals executive udvalg har udpeget. 
 
De fem kriterier (i tilfældig rækkefølge):
 
• Idérigdom / Kreativitet / Opfindsomhed
• Eksekvering / Production value / Kvalitet & Håndværk
• Tilrettelæggelse: grundighed, research, fodarbejde
• Historie fortælling / Dramaturgi
• Underholdningsværdi / fastholdelsesgrad 

Se kåringsreglerne HER
 
De 20 juryer består af tv-folk, som har erfaringen og kompetencerne til at vurdere de mange forskellige indstillinger. 
 
For at undgå inhabilitet er en stor del af jurymedlemmerne placeret i juryer, hvor de har bedømt en type af programmer, som de ikke selv er aktive i produktionen af. 

Executive udvalget har besluttet, at disse jurymedlemmer netop på baggrund af deres store erfaring er i stand til at bedømme andre typer af programmer, end de selv beskæftiger sig med til daglig. 
 
 
Bedste Dokumentar 
Jonatan Jerichow, Producent STV
Signe Mølgaard, Redaktionschef Impact tv
Rikke Detlefsen, Producent
Sarah Thuesen, redaktionschef United
Thomas Sæhl, Tilrettelægger
Anne Eberhardt, Producent Koncern TV-og Filmproduktion
 
Bedste Faktaserie
Birgitte Kofoed, Udviklingsproducent STV
Mette Mailand, Producer Plus Pictures
Ole Juncker, Producent Juncker Film
Vibeke Heide Jørgensen, Dokumentarist DR
Rasmus Dahl, Producent Nordisk Film TV/Go Aften DK
Jan Bacher Dirchsen, Producent Warner
 
Bedste Underholdning + Bedste Gameshow
Camilla Ottesen, Vært MTG
Christian Volfing, Partner og producent Bull House Media
Katrine Herforth, Ejer Herforth Executive
Pelle Ammundsen, Udviklingsredaktør Respirator
Erik Struve Hansen, Chef for DR Ung TV
Lars Hammer, Producent Pipeline Productions
 
Årets Nyskabelse - Underholdning 
Lars Hammer, Producent Pipeline
Niels Lindberg, kreativ direktør/CCO Nice One Danmark
Henrik Aggerholm, Udviklingsproducent Strong
Anders Fuchs,  BBC Worldwide
Peter Toldberg, Redaktionschef Nordisk/Go'
Lykke Neiiendem, Maninging Director Bermuda 
 
Bedste Reportageserie 
Lea Carina Frederiksen, Redaktionschef Operation X, TV2
Lars Juul,  Impact tv
Karsten Bartholin,  MTG
Merete Mortensen, Direktør Heartland
Kamilla Walsøe, Producent Nordisk Film TV/Go'
Jes Brandhøj, Director of emerging media Drive
 
Bedste Livsstilsprogram 
Maria Thastum, Programdirektør STV
Lisbet Fagerberg, Producent Impact TV
Malene Sennels-Andersen, Producent Nordisk Film TV
Anders Fuchs, Head of Content and Operations BBC Worldwide Productions Nordics
Peter Stovgaard, Redaktør TV 2 Zulu
Anne Brostrøm Storgaard, Direktør Blu
 
Bedste Vært
Theresa Valbæk, Producent Impact tv
Tine Seir Bendix,  In-Spite
Mia Louise Jellig Nielsen, Kreativ direktør Karmamiacph
Lise Mühlhausen, Performance og erhvervscoach 
Tina Bilsbo, Værtstræning og master coach Be by Bilsbo
 
Bedste Crime 
Søren Bruun Ejer, The Compound
Christian Vorting, Producent Nose Productions
Trine Bjørn Jacobsen, Programchef Strong
Lasse Eskildsen, CEO Bull House Media
Henrik Zachariassen, Producent Mastiff
Gitte Tækker, Programchef Nordisk Film TV
 
Bedste Børneprogram 
Stine Enevoldsen, Programdirektør Koncern TV
Steffen Kampp, Tidl. Producent Tidl. Warner Bros Danmark
Dorthe Thirstrup,  DR
Nicolai Würtz, Producent Nordisk Film TV
Anna Askov, Producent (på barsel) DR Ung
Fredrik Hillerbrand,   Warner
 
Årets Nyskabelse - Fakta 
Thore Vonsek, Redaktør TV 2 Fri
Kristian Frederiksen, Journalist TV 2 Nyhederne
Michael von Wuerden,  Snowman
Louise Detlefsen, Instruktør Plus Pictures
Kasper Fredshavn,  Director og content Drive
Mads Lindemann, Programredaktør MTG
 
Bedste Event 
Micha Barken-Fuglede, Redaktør DR1
Steffen Bjergved, Programchef Metronome
Karsten Bartholin, Udviklingschef MTG
Abdel Aziz Mahmoud, Vært mm. DR2
Liv Michelsen, Redaktør TV 2
Thomas Kahr, Udviklingschef Discovery
 
Bedste Factual Entertainment
Lars Ellegaard, Redaktør Discovery
Rasmus Ladefoged, Programchef Metronome Aarhus
Ask Greiffenberg,  Direktør og partner Silver Rocket tv
Jesper Kynde, Programredaktør TV3
Maiken Wexø, Selvstændig 
Julie Bach,  Bull House
 
Bedste Karakterdrevne serie 
David Sidebotham, Udviklingschef Mastiff
Birdie Bjerregaard, Salgs- og udviklingsdirektør Koncern TV
Pernille Redder, Redaktør STV
Camilla Gohs Miehe-Renard, Producent Monday
Rasmus Steentoft, Kreativ direktør Snowman
Julie Bach,  Bull House
 
Bedste Satire/Comedy 
Parminder Singh, instruktør
Jacob Riising, Instruktør Freelance
Magnus Milang,  Bacon
Jesper Rofelt, instruktør Made in valby
Christina Sederqvist, Manusforfatter, skuespiller Freelance 
 
Bedste Sportsprogram 
Line Ernlund, Pressechef Liberal Alliance
Morten Crone Sejersbøl, Sportschef BT
Troels Wad, Producent Mastiff
Troels Henriksen,  Sportsjournalist JP
Heidi Frederikke Sigdal, Vært Go/Nordisk
Martin Dalgaard, CEO Monday
 
Bedste Nyhedshistorie + Bedste Aktualitetsprogram 
Jørgen Ramskov, Chefredaktør Radio 24Syv
Mads Lund, Direktør United TV
Rikke Bekker, Redaktionschef TV 2 Fyn
Ole Rahbek, Programchef Pineapple
Lene Johansen, Vært
Suzanne Moll, Konsulent Danske Medier 
 
Bedste Konkurrencedrevne Realityserie
Nicolai Würtz, Producent Nordisk Film TV
Malene Eikers,  Executive Producer Bermuda
Ricco Wichmann, CEO Pineapple
Pernille Redder, Redaktør STV Productions
Sisse Lund Haarder, Redaktionschef Koncern TV
Niels Lindberg, kreativ direktør/CCO Nice One Danmark  
 
Bedste Tv-Serie 
Mai Brostrøm, forfatter Freelance
Barbara Rothenborg, Instruktør og forfatter Freelance
Anni Faurbye Fernandez, producer Good Company Films
Mårten Klingberg
Iben Gylling, Manusforfatter
Jonas Aleen, Producer og partner Miso Film  
 
Bedste Content På Flere Platforme
Kirstine Bjerre, CEO Cph Transform
Julie Ralund, Producent United TV (tidl. respirator)
Morten Saxnæs, Head of Brand Activation & Social &Co
Thomas Meyer, Programchef Monday
Lars Damgaard, Redaktør SoMe Folkekirkens Nødhjælp

Bedste Online Format
Mette Nissen, Programredaktør Snowman
Moussa Mchmgama, Creative Content Specialist Hummel
Anders Schäffner, Produktchef TV 2
Adrian Langer, Splay (mtg) Splay
Karen Boel Thomsen, Programchef Mastiff
 
 

ARRANGØR

PARTNERE OG HOVEDSPONSORER

FONDE OG ØVRIGE YDERE AF STØTTE

SPONSORER