ENG
NYHEDSBREV

Juryer 2017

Hele 113 jurymedlemmer fordelt på 19 juryer har set timevis af danske tv-programmer igennem med erfarent og kritisk blik. I bedømmelsen af de mange indstillinger, har juryerne brugt syv kriterier, som Copenhagen TV Festivals executive udvalg har udpeget. 
 
De syv kriterier (i tilfældig rækkefølge):
 
- Relevans og Aktualitet
 
- Idérigdom / Kreativitet/ Opfindsomhed
 
- Eksekvering / Production value /Kvalitet & Håndværk
 
- Tilrettelæggelse - grundighed, research, fodarbejde  
 
- Historie fortælling – Dramaturgi
 
- Passer til kanalens brand
 
- Underholdningsværdi og Fastholdelsesgrad
 
 
De 19 juryer består af tv-folk, som har erfaringen og kompetencerne til at vurdere de mange forskellige indstillinger. 
 
For at undgå inhabilitet er en stor del af jurymedlemmerne placeret i juryer, hvor de har bedømt en type af programmer, som de ikke selv er aktive i produktionen af. 

Executive udvalget har besluttet, at disse jurymedlemmer netop på baggrund af deres store erfaring er i stand til at bedømme andre typer af programmer, end de selv beskæftiger sig med til daglig. 
 
 
Bedste Dokumentar 
Heidi Kim Andersen, Programchef, Metronome
Katrine Kjær,Instruktør 
Søren Steen Jespersen, Direktør og producer, Larm Film
Mikala Krogh, Instruktør
Jonatan Jerichow, Producent, STV
Boris Bertram, Instruktør, Good Company Pictures
Ulla Hæstrup, Konsulent, dokumentar, DFI
 
Bedste Faktaserie
Klaus Birch, CEO, B-Film
Paul Anthony Sørensen, Chef for fakta og digital, Blu
Arne Notkin, Redaktør
Birgitte Kofoed, Udviklingsproducent, STV
Mette Mailand, Producer, Plus Pictures
Ole Juncker, Producent, Juncker Film
 
Bedste Underholdning + Bedste Gameshow
Camilla Ottesen, Vært. MTG
Christian Volfing. Partner og producent. Bull House Media
Fredrik Hillerbrand,  CEO, Warner Bros 
Ask Greiffenberg,  Direktør og partner, Diamond Cph
Katrine Herforth, Ejer, Herforth Executive
Pelle Ammundsen, Redaktør, TV 2 Zulu
 
Årets Nyskabelse - Underholdning 
Mette Nissen, Programchef, Snowman
Peter Slot, Programplan - og Acq chef, MTG
Henrik Zachariassen, Producent, Mastiff
Thomas Meyer, Programchef, Monday
Erik Struve Hansen, Souschef, DR Ung
 
Bedste Reportageserie 
Camilla Gohs Miehe-Renard, Producent, Monday
Louise Runge Erichsen, Producent, Strong
Jan Bacher Dirchsen, Producent, Warner Bros.
Mads Astrup, Producent, Blu
Tine Røgind Quist, Redaktør, Discovery Networks Danmark
Mads Lindemann, Redaktør, MTG
 
Bedste Livsstilsprogram 
Maria Thastum, Programdirektør, STV
Lisbet Fagerberg, Producent, Impact TV
Katrine Brygmann Salomon, Redaktør, Discovery Networks Danmark
Anders Thomsen, Redaktør, DR
Merete Mortensen, Direktør, Heartland
Anne Eberhardt, Producent, Koncern TV-og Filmproduktion
Anders Fuchs, Head of Content and Operations, BBC Worldwide Productions Nordics
 
Bedste Kvindelige Vært + Bedste Mandlige Vært 
Theresa Valbæk, Producent, Koncern TV
Tine Seir Bendix, Ejer, In-Spite
Mia Louise Jellig Nielsen, Kreativ direktør, Karmamiacph
Mette Bennike, Producent, Mastiff
Kasper Simonsen, Producent, STV
 
Bedste Crime 
Søren Bruun, Ejer, The Compound
Lars Schouenborg, Producent, Nordisk Film TV
Christian Vorting, Producent, Nose Productions
Abdel Aziz Mahmoud, Vært mm., DR
Malene Flindt Pedersen, Producer, Hansen og Pedersen Film & Fjernsyn
Lars Juul, Klipper, Impact TV
 
Bedste Børneprogram 
Stine Enevoldsen, Programdirektør, Koncern TV
Steffen Kampp, Producent, Warner Bros 
Lars Hammer, Producent, Pipeline Productions
Nicolai Würtz, Producent, Nordisk Film TV
Anna Askov, Producent, DR Ung
Carl Quist-Møller, Vært, manusforfatter mv, DR/ Freelance
 
Årets Nyskabelse - Fakta 
Andreas Gabrielsen, Producent, DocEye
Søren Juul Baunsgaard ,Redaktionschef, DR Aarhus
Thore Vonsek, Redaktør, TV 2 Fri
Gitte Tækker, Programchef, Nordisk Film TV
Trine Bjørn Jakobsen, Programchef, Strong
Kristian Frederiksen, Journalist, TV 2 Nyhederne
 
Bedste Event 
Ulrik Jørgensen, Kreativ direktør, Nordisk Film TV
Micha Barken-Fuglede, Redaktør, DR1
Steffen Bjergved, Programchef, Metronome
Karsten Bartholin, Udviklingschef, MTG
Helle Sønderby, redaktør,  TV 2
Palle Strøm, Udviklingsdirektør, Monday
 
Bedste Factual Entertainment
Dorthe van Vylich Neuert, Producent, Strong
Thomas Stokholm, CEO, Ekstra Bladet TV
Lars Ellegaard, Redaktør, Discovery Networks Danmark
Rasmus Ladefoged, Programchef, Metronome Aarhus
Ole Rahbek, Programchef, Pineapple
Ulla Pors Nielsen, Event- og udviklingschef, TV 2
 
Bedste Karakterdrevne serie 
David Sidebotham, Udviklingschef, Mastiff
Birdie Bjerregaard, Salgs- og udviklingsdirektør, Koncern TV
Malene Sennels-Andersen, Producent, Nordisk Film TV
Dorthe Thirstrup, Redaktør, DR
Casper Lindstad, Udviklingschef, BLU
Rasmus Steentoft, Kreativ direktør, Snowman
 
Bedste Satire/Comedy 
Parminder Singh, Instruktør
Jacob Riising, Vært, DR
Mikkel Herforth, Producent, Mastiff
Karsten Andersen, Producer, DR
Jesper Rofelt, Producent, Made In Valby
Christina Sederqvist, Skuespiller, instruktør og manusforfatter
 
Bedste Sportsprogram 
Claus Elgaard, Kommunikationsdirektør, Act.global
Line Ernlund, Debatredaktør, BT
Morten Crone Sejersbøl, Sportschef, BT
Troels Wad, Producent, Mastiff
Morten Stig Christensen, Generalsekretær, Dansk Håndbold Forbund
Andreas Kraul, Kommentator, DR
 
Bedste Nyhedshistorie + Bedste Aktualitetsprogram 
Jørgen Ramskov, Chefredaktør, Radio 24Syv
Mads Lund, Direktør, United TV
Jacob Fenger, Ejer, InZoom
Thomas Buch Andersen, Kanalchef, DR P1
Rikke Bekker, Redaktionschef, TV 2 Fyn
Susanne Hegelund, Partner, Hegelund & Mose
 
Bedste Konkurrencedrevne Realityserie
Troels Wad, Producent, Mastiff
Nicolai Würtz, Producent, Nordisk Film TV
Malene Eikers,  Executive Producer, Bermuda
Mads Volck, Redaktør, TV 2 Charlie
Pelle Hvenegaard 
Trine Frovin, Producent, Warner Bros
 
Bedste Tv-Serie 
Claus Ladegaard, Områdedirektør, DFI
Mai Brostrøm, Forfatter 
Barbara Rothenborg, Instruktør og forfatter
Anni Faurbye Fernandez, producer, Good Company Films
Mia Marie Borup, Producent, Mastiff
Iben Gylling, Manuskriptforfatter
 
Bedste Content På Flere Platforme
Taus Abildgaard, Partner, Drive Productions
Kirstine Bjerre,  Digital programchef/producent, Strong
Julie Ralund, Producent, United TV
Morten Saxnæs, Head of Brand Activation & Social,  &Co
Peter Stovgaard, Head of development - Factual, Nordisk Film TV
Karen Boel Thomsen, Programchef, Mastiff Tekst
 

ARRANGØR

PARTNERE OG HOVEDSPONSORER

FONDE OG ØVRIGE YDERE AF STØTTE

SPONSORER

FESTIVAL PARTNERE