ENG
NYHEDSBREV

TVPRISEN 2014

Venue: Tivoli Cingress Center
Værter: Camilla Ottesen, TV3 og Jacob Riising, DR

BEDSTE DOKUMENTAR
THE ACT OF KILLING, FINAL CUT FOR REAL, DR K

BEDSTE FAKTASERIE
I SKATTELY, DR DOKUMENTAR, DR1

BEDSTE REPORTAGESERIE
SYG I HOVEDET, UNITED PRODUCTION, DR3

BEDSTE NYHEDSHISTORIE
BØRNENE OG LUGTEN - FILIPPINERNE, TV 2 NYHEDERNE, TV 2

BEDSTE NYHEDS-EVENT/LIVE-DÆKNING
DEMOKRATIETS AFTEN, DR NYHEDER, DR1

BEDSTE AKTUALITETSPROGRAM
DR2 UNDERSØGER, EN VÆRDIG DØD?, DR DANMARK - NATUR & SERIER, DR2

BEDSTE SPORTSPROGRAM
X GAMES, DR SPORTEN, DR3

BEDSTE LIVSSTILSPROGRAM
KENDER DU TYPEN?, DR DANMARK - NATUR & SAMFUND, DR1

BEDSTE BØRNEPROGRAM
PENDLERKIDS 2, GRIF FILM, DR ULTRA

BEDSTE KONKURRENCEDREVNE REALITYSERIE
ROBINSON EKSPEDITIONEN, STRIX TELEVISION, TV3

BEDSTE KARAKTERDREVNE SERIE
SORT ARBEJDE, STV PRODUCTIONS, DR 2

BEDSTE FACTUAL ENTERTAINMENT
GAL ELLER NORMAL, KONCERN TV, DR1

BEDSTE TV UNDERHOLDNING
VILD MED DANS, MASTIFF, TV 2

BEDSTE TV SATIRE/COMEDY
RYTTERIET II, DR FIKTION, DR2

BEDSTE TV DRAMA
ARVINGERNE, DR FIKTION, DR1

BEDSTE TV EVENT
P3 GULD, DR EVENT, DR3

ÅRETS NYSKABELSE – FAKTA
ULTRA NYT, DR DANMARK B&U, DR ULTRA

ÅRETS NYSKABELSE – UNDERHOLDNING
FUCKR MD DN HJRNE , IMMERGUT, DR 3

BEDSTE TV PÅ FLERE MEDIER
ÆG PÅ DR3, DR VIDENSKAB, DR3

Blandt de nominerede valgte juryen desuden at shortliste de følgende programmer:

VOODOO, SBS DISCOVERY PRODUCTION, 7'EREN
ZULU AWARDS 2014, TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU
KNÆK CANCER 2013, TV 2 MARKETING, TV 2
SJIT HAPPENS, TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU
ÆG PÅ DR3, DR KULTUR, DR3

BEDSTE KVINDELIGE TV VÆRT
STÉPHANIE SURRUGUE (KULTUREN PÅ NEWS)), TV 2 OG TV 2 NEWS, TV 2 NEWS

BEDSTE MANDLIGE TV VÆRT
MARTIN KRASNIK (DEADLINE), DR NYHEDER, DR2

ÅRETS VÆRTSTALENT(ER)
ESBEN BJERRE OG PETER FALKTOFT (MONTE CARLO ELSKER USA), DR UNG, DR3

ÅRETS BIG CHARACTER
LINSE KESSLER (FAMILIEN FRA BRYGGEN), METRONOME PRODUCTIONS, TV3

BEDSTE TV TRAILER
DANISH DYNAMITE 3 - JEPPE K., TV 2 MARKETING, TV 2 ZULU

BEDSTE KLIP
NIELS JØRGEN LYSTER OG STEFFEN SENNENWALDT (A-KLIP) OG DAVID RUE (KOKAINENS PRIS), EYEWORKS, DR3

BEDSTE FOTO
PETER RAMSØ OG NICKLAS KORGAARD (FUCKR MD DN HJRNE), IMMERGUT, DR3

SEERPRISEN
ARVINGERNE, DR FIKTION, DR1

ÅRETS OTTO
JARL FRIIS-MIKKELSEN

 

ARRANGØR

PARTNERE OG HOVEDSPONSORER

FONDE OG ØVRIGE YDERE AF STØTTE

SPONSORER

FESTIVAL PARTNERE